Gyertyatippek a hosszabb életű gyertyákért
Sokan kérdeztétek tőlem, hogy hogyan tudjátok a gyertyákat megóvni, hogy minél tovább ideig élvezhessétek őket, ezért összegyűjtöttem néhány tippet és biztonsági tanácsot, ami meghosszabbítja a gyertyátok élettartamát.
Első égetés
Tudom sokan szeretitek kipróbálni az illat miatt a gyertyát, hogy aztán később a polcot díszítse, de a későbbi égetéseket megnehezíti, ha csak éppen hogy meggyújtjátok, aztán elfújjátok a gyertyát, mert ilyenkor egy medence keletkezik a kanóc alatt, ami később csak mélyül, illetve magába szippantja a kanócot is.

Érdemes első alkalommal addig égetni a gyertyát, amíg az üveg széléig fel nem olvad a viasz, mert így egyenletes lesz a felülete, és a későbbi égetéskor sem lesz probléma.
Kanóckezelés
Az égetések után érdeme mindig visszavágnod a kanócot, hogy ne legyen hosszabb 5 mm-nél, így mindig megfelelően fog égni.
Használj hozzá éles ollót, vagy körömvágó csipeszt. Várd meg, mielőtt teljesen kihűl szobahőmérsékletűre a gyertya és a kanóc is!
Mikor ne égesd tovább?
Ha az üveg alján csak kb 1-1,5 vastag a viaszréteg, már ne égesd tovább a gyertyát, nehogy túlzottan felmelegedjen az üveg alja, és kárt tegyen az alatta lévő felületben.
A szójaviasz elég puha, kanalazd ki kiskanállal, vagy késsel és használd fel párologtatóban a viaszt. Az üveget használhatod DIY célra is. 🙂
Elszíneződés, „fagyás”

Elszíneződés, „fagyás”. A szójaviasz gyertyákon akár már a megvásárláskor, akár pedig az első égetés után megjelenhetnek az úgynevezett “fagyások”. Ezek fehér kristályos elszíneződések, amelyek a növényi alapú viaszok sajátosságai. Az égetés, és gyors lehűlés miatt megjelenhetnek a gyertyádon, illetve megváltoztathatják, fakíthatják a színét. A gyertya nem szárad ki, és a fagyás nem befolyásolja sem az illatot, sem az égetést, és csupán a szójaviasz viselkedik így. Ebből is tudod, hogy 100% szója a gyertyád. 🙂 Nem kell tőle tartanod, ugyanúgy tudod használni a gyertyád, és az illata is csodás marad.
Biztonsági tanácsok
- Az égő gyertyákat soha ne hagyj felügyelet nélkül!
- Tartsd távol a gyertyákat olyan anyagtól amely lángra kaphatnak. Ne égesd őket könyvek mellett vagy könyveken!
- A gyertyákat tartsd távol gyermekeidtől és háziállataidtól!
- A gyertyákat mindig jól szellőző helyiségben égesd.
- A gyertyát helyezd mindig stabil, hőálló felületre.
- Tartsd tisztán a viaszod, minden égestés előtt ellenőrizd, hogy nincsenek-e benne levágott kanócdarabok, vagy gyufadarabok.
- Kerüld a huzatot, elszívókat és légáramlatokat.
- Soha ne érintsd meg, és ne helyezd át az égő gyertyát. Ne érj a felmelegedett üveghez, várd meg amíg lehűl a gyertya mielőtt hozzáérsz!
- Ne égesd le a gyertyát teljesen az aljáig!
- Oltsd el a gyertyát, ha a gyertya lángja túl nagy, vagy erősen ugrál.
- Soha ne használj vizet a gyertyák eloltásához. A legbiztonságosabb gyertyakoppintóval eloltanod a gyertyád!
- A szoba elhagyása előtt győződj meg arról, hogy a gyertya teljes mértékben kialudt, és már nem izzik a kanóc.
- Ne hagyd a gyertyád égve éjszakára!